Volby? Leckde to bude nuda

Kroměřížsko – O politiku u nás není zájem, stěžují si starostové malých obcí na Kroměřížsku. Výsledkem je smutný fakt, že mnozí hlasující tak nebudou mít příští týden v komunálních volbách z čeho vybírat.

V řadě vesnic jsou totiž rádi alespoň za jednu kandidátku. A aby se na ní objevil dostatečný počet uchazečů, museli ještě stávající zastupitelé mnohdy chodit s prosíkem po obyvatelích.

Své o tom ví například starosta Hoštic Antonín Procházka. „Máme jen kandidátku nezávislých, jsem rád, že jsem složil alespoň tu. Snažil jsem se přesvědčit zhruba devatenáct občanů, aby kandidovali za nějakou stranu, ale neúspěšně,“ postěžoval si v pondělí Deníku Procházka.

Nad lhostejností místních o komunální politiku kroutí hlavou. „Nechce se jim, asi by to mnohé v zastupitelstvu nebavilo. A přitom bychom uvítali konkurenci,“ doplnil hoštický starosta, který je rovněž členem nezávislé strany.

Nad lhostejností obyvatelů si stýská také Pavel Hynek, starosta Mrlínku, kde v komunálních volbách bude rovněž figurovat jen kandidátka nezávislých. „Máme ji nazvanou jako Nezávislí kandidáti Mrlínku. Lítal jsem kolem ní už půl roku. O politiku u nás ale zájem není. Všichni vědí, jak se má co dělat a umí kritizovat, ale nikdo do toho nechce jít,“ zlobí se Hynek.

Před čtyřmi roky prý měli v Mrlínku devět zastupitelů, kvůli lhostejnosti obyvatel museli ale počet snížit na nynějších sedm. „Bylo těžké někoho sehnat, aby kandidoval. Mladí raději sedí u počítače, to je jednodušší,“ podotýká Hynek.

Žádný velký boj nečeká ani Sdružení nezávislých kandidátů za tradiční obec v Cetechovicích. „Konkurence měla možnost, ale nevyužila ji. Lidem se do toho nechce, obnáší to spoustu práce, asi jim také chybí odvaha,“ řekla starostka Cetechovic Eva Váňová, která nezávislé povede do voleb.

Obdobná situace bude také v Nítkovicích. „Kandidujeme všichni zastupitelé za nezávislé, takže žádná obměna nebude. Konkurence totiž letos zaváhala, pozdě se zaregistrovala,“ informoval nítkovický starosta Petr Konečný.

Komunální volby ale nebudou nezáživné ve všech malých obcích, například totiž v Míškovicích vznikly letos dvě strany. Pro název kandidátky použili jméno vesnice. „Jedna si říká Za prosperitu obce Míškovice a druhá Míškovice 2010,“ přiblížil tamní starosta Petr Zelina, který do voleb povede stranu Za lepší Míškovice.

I pro ni ale museli složitě shánět kandidáty. „Šest zastupitelů se rozhodlo skončit, museli tak za sebe hledat náhradu. Na poslední chvíli pak ještě vznikly dvě nové strany,“ uzavřel Zelina.

Zdroj: Kroměřížský deník